TÜRKÇE    ENGLISH
   

 
 

 

KARA MAYINI; BİR ŞAHIS VEYA ARAÇ TARAFINDAN YARATILAN BASINÇ ETKİSİYLE VEYA KABLO BAĞLANTISI VEYA TELSİZ SİNYALİ İLE HAREKETE GEÇEN PATLAYICI BİR ARAÇTIR.

KARA MAYINLARI ÇOĞUNLUKLA TOPRAK YÜZEYİNE VE ALTINA YERLEŞTİRİLİR; PLASTİK, BAKALİT, BETON, CAM VEYA METAL GİBİ DAYANIKLI MALZEMELERDEN İMAL EDİLİR.

BİR KARA MAYINININ MAKSADI ÖLDÜRMEK, ETKİSİZLEŞTİRMEK VEYA HAREKETSİZ KILMAKTIR.

20NCİ YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDAN BU YANA DÜNYANIN BİRÇOK BÖLGESİNDE DEVAM EDEN SAVAŞLAR VE ÇATIŞMALAR, GERİDE MİLYONLARCA MAYIN VE PATLAMAMIŞ MÜHİMMAT BIRAKMIŞ, BUNLARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI HARİTALAR VE KROKİLERLE BELİRLENMEDİĞİNDEN BÖLGEDE YAŞAYAN İNSANLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR.

BİR ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RAPORUNA GÖRE HALEN DÜNYADA 60 KADAR ÜLKEDE TOPRAĞA GÖMÜLÜ OLARAK 45-50 MİLYON CİVARINDA ANTİ-PERSONEL MAYINI VARDIR.

3 ARALIK 1997 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN OTTAWA KONVANSİYONU, HAZIRLANAN “SÖZLEŞME” İLE ANTİ-PERSONEL MAYINLARININ KULLANILMASININ, STOKLANMASININ, ÜRETİLMESİNİN VE TRANSFERİNİN YASAKLANARAK MEVCUTLARIN İMHASINI ÖNGÖRMEKTEDİR.
1 MART 1999’DA YÜRÜRLÜĞE GİREN SÖZLEŞME O TARİHTE 133 ÜLKE TARAFINDAN İMZALANMIŞ, TEMMUZ 2012 İTİBARİYLE 160 ÜLKE TARAFINDAN ONAYLANARAK UYGULANMASI TAAHHÜT EDİLMİŞTİR. ABD, RUSYA, ÇİN, İSRAİL GİBİ ÜLKELERİN YANI SIRA KOMŞULARIMIZDAN ERMENİSTAN, AZERBAYCAN, İRAN VE SURİYE HENÜZ BU SÖZLEŞMEYE KATILMAMIŞLARDIR.

OTTAWA SÖZLEŞMESİNE GÖRE:

• ÜLKELER EĞİTİM İÇİN MUHAFAZA EDECEKLERİ HARİÇ OLMAK ÜZERE DEPOLARDA STOKLANMIŞ ANTİ-PERSONEL MAYINLARINI 4 YIL İÇERSİNDE İMHA EDECEKLERDİR. (TÜRKİYE’DE 1 MART 2008’E KADAR)

• ÜLKELER HÜKÜMRANLIK VE KONTROL ALANI İÇERSİNDE BULUNAN TOPRAĞA GÖMÜLÜ OLANLAR DA DAHİL TÜM MAYINLARI 10 YIL İÇERSİNDE İMHA EDECEKLERDİR.(TÜRKİYE’DE 1 MART 2014’E KADAR)

ÜLKEMİZ OTTAWA SÖZLEŞMESİNİ 9 MAYIS 2002 TARİHİNDE İMZALAMIŞ, SÖZLEŞME 12 MART 2003 TARİHİNDE TBMM TARAFINDAN ONAYLANMIŞ, ONAY BELGESİ 25 EYLÜL 2003 TARİHİNDE, YUNANİSTAN İLE BİRLİKTE, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİNE SUNULARAK 1 MART 2004 TARİHİNDE SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE SUNULAN TAAHHÜDE GÖRE MART 2014 TARİHİNE KADAR TÜRKİYE’DE TOPRAĞA GÖMÜLÜ MAYINLARIN TAMAMININ TEMİZLENMESİ GEREKMEKTE İSE DE MSB TARAFINDAN BU KONUDA AÇILMIŞ OLAN İHALE SÜRECİ, SADECE SURİYE SINIRINDA TESPİT EDİLMİŞ 6 SEKTÖRDEN 4’ÜNÜN 2016 YILINA KADAR TEMİZLENMESİNİ ÖNGÖRMEKTEDİR.

ÜLKEMİZDEKİ MAYIN SORUNU;

• SINIRLARIMIZDAN BAŞTA KAÇAKÇILIK OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ AMAÇLARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN İLLEGAL GEÇİŞLERİ ÖNLEMEK MAKSADIYLA TESİS EDİLEN MAYINLI ALANLARIN TESİS MAKSATLARININ GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETMESİ VE MAYINLANMIŞ ALANLARIN EKONOMİYE

KAZANDIRILMASI,
• TERÖRİST SALDIRILARA KARŞI GÜVENLİK GÜÇLERİNİ VE TESİSLERİNİ KORUMAK MAKSADIYLA YERLEŞTİRİLMİŞ MAYINLARIN SİVİL ŞAHISLAR İÇİN DE BÜYÜK RİSK TEŞKİL ETMESİ,

• TERÖRİSTLER TARAFINDAN GÜVENLİK GÜÇLERİNE VEYA DEVLET YANLISI OLARAK DEĞERLENDİRİLEN SİVİLLERE YÖNELİK YERLEŞTİRİLEN
MAYINLARIN KAYIPLARA NEDEN OLMASI ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTERMEKTEDİR.

MAYIN TEMİZLİĞİ İÇİN İKİ KONSEPT MEVCUTTUR:

• ASKERİ MAYIN TEMİZLEME (MILITARY DEMINING)

• İNSANİ MAYIN TEMİZLEME (HUMANITARIAN DEMINING)

ASKERİ KONSEPTTE SADECE İLERLEME İSTİKAMETİNDE GEÇİT AÇMA VEYA %80 ORANINDA MAYIN TEMİZLEME YETERLİ OLURKEN,
İNSANİ MAYIN TEMİZLEMEDE BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ÖNGÖRDÜĞÜ ASGARİ STANDART %99.6 ORANINDA TEMİZLİKTİR (YERLEŞTİRİLMİŞ 1.000 MAYINDAN 996 ADEDİNİN TESPİTİ)

İNSANİ MAYIN TEMİZLEME OPERASYONLARINDA YAYGIN OLARAK ÜÇ ANA METOD KULLANILMAKTADIR:

• EĞİTİLMİŞ MAYIN TEMİZLEYİCİLER TARAFINDAN MAYIN DEDEKTÖRÜ VE ŞİŞ KULLANILARAK MAYININ TESPİT EDİLMESİ VE KONTROLLÜ İMHASI ŞEKLİNDE YAPILAN ELLE TEMİZLEME,

• TOPRAĞA GÖMÜLÜ MAYINLARI TESPİT EDEBİLEN MAYIN KÖPEKLERİNİN KULLANILMASI,

• MAKİNALAR KULLANILARAK YAPILAN MEKANİK TEMİZLEME.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER STANDARTLARINDA TEMİZLENEREK SİVİLLERİN KULLANIMINA TAHSİS EDİLECEK ARAZİLER, ÇOĞUNLUKLA ELLE VE MAYIN KÖPEKLERİ KULLANILARAK TEMİZLENMEKTEDİR.

MEKANİK TEMİZLEME İSTENİLEN STANDARTLARI SAĞLAYAMADIĞINDAN MEKANİK TEMİZLİKTEN SONRA DA MAYIN DEDEKTÖRLERİ VE/VEYA MAYIN KÖPEKLERİ KULLANILARAK ARAZİNİN DURUMU KONTROL EDİLMEKTEDİR.