TÜRKÇE    ENGLISH
   

 
HABERLER  
  Küresel Mayın Yasağı konusunda daha fazla özen gerekiyor
  Türkiye Hükümeti bitmeyen mayın temizliği hikayesine bir son verecek
  Danimarka sahilleri 2.Dünya Savaşından kalan anti-personel Mayınlarından temizlendi

Danimarka sahilleri 2.Dünya Savaşından kalan anti-personel Mayınlarından temizlendi
ICBL NEWS (Cenevre, 5 Temmuz 2012)

   Danimarka Ulaştırma Bakanı, bugün Kopenhag’da yapılan bir törende, Danimarka’nın anti-personel mayınlarından temizlendiğini bildirdi.

   Yetkililer mayınlı alanların son bölümlerinin Haziran 2012’de temizlendiğini bildirdiler.
ICBL Kampanya Yöneticisi Firoz Alizada, “Danimarka’nın taahhüt ettiği tarih olan 1 Temmuzdan hemen önce bu 60 yıllık ölümcül mirastan kurtulmasının büyük bir olay olduğunu” belirtti.

   2. Dünya Savaşı esnasında Danimarka’nın Skallingen Yarımadası boyunca çok fazla sayıda anti-personel ve anti-tank mayını yerleştirilmişti. Danimarka, 1997’de Mayınların Yasaklanması Anlaşmasını ilk imzalayanlar arasında yer aldığında bu alanın 1.86 km2’lik bölümü hala temizlenmemişti.

   Danimarka başlangıçta 2009’a kadar bütün mayınlı alanların temizleneceğini taahhüt etmekle birlikte, bu süre iki kez uzatılmış ve son tarih olarak 01 Temmuz 2012 kararlaştırılmıştı.

   Bu sene Mayıs ayında yapılan Mayınların Yasaklanması Sözleşmesi Oturumlar arası Daimi Komiteler toplantılarında Danimarka temsilcileri temizlik işlemlerin zamanında tamamlanacağını fakat kalite kontrol işlemlerinin biraz daha zaman alabileceğini belirtmişti.